1. Hyperinflace v Zimbabwe a její počátek
02. 08. 2022

1. Hyperinflace v Zimbabwe a její počátek

 Hyperinflace v Zimbabwe a její počátek

 

Začněme trochu historií o hyperinflaci v Zimbabwe.

 

Zimbabwská republika vznikla v Africe 18.dubna 1980 z bývalé britské kolonie. Pod správou britského království se v zemi platilo rhodéským dolarem. Po vzniku samostatné Zimbabwské republiky země zavedla zimbabwský dolar, který byl v poměru 1:1 s bývalou měnou.

Zemi se zpočátku ekonomicky dařilo díky vyšším úrodám pšenice, tabákovému průmyslu a vývozu dalších komodit do zahraničí. Vše se změnilo v roce 1991 za vlády politické strany ZANU-PF a prezidenta Roberta Mugabeho. Ekonomika se začala propadat, i díky občanské válce při které zemřelo až 30 000 lidí z národa Ndebele. Později Zimbabwe vstoupilo do druhé konžské války, která ekonomiku ještě více srazila.

Jak to Robert Mugabe? 

Přešel ve své politice k diktatuře a v roce 2000 připravil majetkovou reformu, která znárodnila majetek všem bílým obyvatelům. Při násilném vyvlastňování přišlo o domov před 700 000 lidí. Od té doby půda nebyla obdělávána, protože nebyli lidé, kteří uměli se stroji na polích a stejná situace byla ve zpracovatelském průmyslu.

Potravinová produkce klesla o 45%.

 V roce 2004 můžeme vidět první zárodky hyperinflace. Robert Mugabe financuje válku a své vojenské milice a v zemi velmi bují korupce. Aby vše mohl financovat, nekontrolovaně tiskne místní měnu v zámoří. (Nepřipomíná vám to něco?) To způsobí, že se propadá kurz zimbabwského dolaru a tím ho více a více znehodnocuje. Obrovsky roste chudoba a začíná bujet kriminalita.

Diktátorský prezident Robert Mugabe hledá viníky všude kolem. Viní světové vlády, které na jeho zemi uvalily ekonomická embarga, viní dokonce i německou tiskárnu cenin Giesecke&Devrient, kde si nechává ve velkém tisknout zimbabwské dolary. Viní je z toho, že tiskem jeho dolarů bohatnou. Každý týden zimbabwská vláda platila 500 000 Euro za tisk a doručení 170 trilionů zimbabwských dolarů.

Banán za milion dolarů. Toaletní papír dražší než peníze...

Vrchol přichází za 4 roky. Inflace mezi roky 2007 a 2008 dosahuje neuvěřitelných 89,7 sexmilionu procent. To je pro představu 89 700 000 000 000 000 000 000 procent.

V květnu 2008 byla vydána pětisetmilionová bankovka, jejíž reálná hodnota byla 2,5 amerického dolaru, ale v druhé polovině června už šlo o  „agrošek“ v hodnotě 100 miliard.

Měna devalvuje a díky tomu roste počet nul na zimbabwských bankovkách a na cenovkách v obchodech. Lidé platí například za chléb 550 000 000 zimbabwských dolarů. Tedy pokud je k dostání.

Vláda se snaží najít řešení, jak alespoň zbrzdit hyperinflaci a posílit důvěru obyvatel v místní měnu.

O tom, jaká řešení našla, si přečtete v dalším článku.

Eva Slabejová
Autor: Eva Slabejová

Jmenuji se Eva Slabejová a od 2/2018 pracuji jako realitní makléřka. Mým hlavním cílem je být profesionálkou s lidským přístupem, tak abych při prodeji či koupi nemovitosti dokázala pomoci každému z Vás. Na prvním místě je spokojenost mého klienta. 

Moc dobře si uvědomuji, že při prodeji se nejedná pouze o nemovitost číslo XY, ale že se bavíme o domě, který možná ještě stále je Vašim domovem, o domě či bytě, kde jste strávili dětství nebo o chatě, kam jste jezdili za babičkou na prázdniny, na které jistě vzpomínáte do dnes.

A proto jsem tady pro Vás. Provedu Vás celým obchodem profesionálně a lidsky.

Abych pro Vás mohla zajistit to nejlepší, spolupracuji s experty v oborech nezbytných k mé práci, jako jsou advokáti, finanční poradci, fotografové, kameramani a mnoho dalších lidí.

Říkáte si, že předáním to všechno končí?

Jedna etapa jistě ano, no musím říct, že s mnoha klienty jsem v kontaktu i po skončení obchodu, a to je pro mě asi to nejvíc

A protože je pro mě vzdělávání a také sledování současné ekonomické situace velmi důležité, navázala jsem v 07/2021 spolupráci s českou společností, která se zabývá prodejem a spořením do drahých kovů.

Osobně si totiž myslím, že nemovitosti a drahé kovy spolu velmi úzce souvisí.

Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, klidně volejte, pište. Velmi ráda Vám poradím.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení