2.Hyperinflace v Zimbabwe a snahy o její zastavení.
17. 08. 2022

2.Hyperinflace v Zimbabwe a snahy o její zastavení.

2.Hyperinflace v Zimbabwe a snahy o její zastavení.

 

V prvním článku jste se dočetli, jak vznikla hyperinflace v Zimbabwe, co bylo jejím základem. V tomto článku Vám popíšeme jakými kroky se jí v Zimbabwe snažili zastavit.

Myslíte si, že něco podobného hrozí i u nás?

Vláda v Zimbabwe se snažila zastavit inflaci třeba zmrazením cen zboží a služeb. V roce 2007 tak prohlašuje inflaci jako nezákonnou. Kdo navýšil ceny zboží a služeb, byl zatčen a mohlo mu hrozit až několikaleté vězení.

Velmi rychle začal bujet černý obchod s nedostupným zbožím, mezi které patřily základní potřeby a potraviny jako mýdlo nebo chléb.

Díky ilegálnímu černému obchodu se obchodníci vyhnuli uzákoněnému zmrazování cen.

Velmi se rozšířil i směnný obchod mezi lidmi, který pomohl některým přežít.

Bohužel v napjaté situaci v zemi se ještě zvýšila četnost konfliktů mezi menšinovými Ndebely a většinovými Shony, které vedly ke smrti tisíců obyvatel Zimbabwe.

Hyperinflaci se přesto nedaří zastavit a tak koncem roku 2008 se Reserve Bank of Zimbabwe rozhodla poskytnout licenci 1000 obchodníkům na prodej v cizí měně.

Na konci roku 2008 byla inflace tak vysoká, že bankomaty začaly hlásit systémové chyby a zákazníci měli možnost vybrat maximálně 500 000 zimbabwských dolarů. Což bylo 0,25 amerického dolaru. Neuměly zpracovat transakce s takovým množstvím nul.

Od roku 2009 se zrušilo omezení pro obchodování pouze v zimbabwských dolarech, a mohly se používat pro obchodování americké dolary, eura a jihoafrické randy. Zároveň opustila od tisku zimbabwských dolarů. Tím se vyřešil problém v důvěru v zimbabwské dolary. Tím nenápadně přinutila své občany používat cizí měny jako platidlo. Zimbabwská vláda ujišťuje své občany, že se nehodlá vrátit k vlastní měně. Nejčastěji se v obchodech používá platba v amerických dolarech a mimo něj můžete platit ještě dalšími 8 zákonnými platidly.

Bohužel hyperinflaci se v Zimbabwe nepodařilo úplně zastavit a stále hrozí její návrat. Ke všem hospodářským problémům z minulých let se přidala pandemie Covid-19 a období sucha v roce 2019.

 

Víte jaká byla nejvyšší vydaná bankovka v Zimbabwe?

V květnu roku 2008 byla vydána bankovka o hodnotě pětset milionů zimbabwských dolarů ( 2 USD).

 

Na začátku jsme si položili otázku, jestli se podobná situace jako v Zimbabwe nemůže stát i u nás. V době, kdy naše inflace má dvojcifernou hodnotu to asi část z nás napadlo.

Uklidním Vás, protože taková míra inflace jako v Zimbabwe u nás nehrozí.

Nicméně lze očekávat, že kvůli situaci kvůli válce na Ukrajině a stoupajícím cenám se míra inflace bude ještě zvyšovat.

V následujícím článku si představíme kroky, kterými se lze hyperinflaci bránit.

Eva Slabejová
Autor: Eva Slabejová

Jmenuji se Eva Slabejová a od 2/2018 pracuji jako realitní makléřka. Mým hlavním cílem je být profesionálkou s lidským přístupem, tak abych při prodeji či koupi nemovitosti dokázala pomoci každému z Vás. Na prvním místě je spokojenost mého klienta. 

Moc dobře si uvědomuji, že při prodeji se nejedná pouze o nemovitost číslo XY, ale že se bavíme o domě, který možná ještě stále je Vašim domovem, o domě či bytě, kde jste strávili dětství nebo o chatě, kam jste jezdili za babičkou na prázdniny, na které jistě vzpomínáte do dnes.

A proto jsem tady pro Vás. Provedu Vás celým obchodem profesionálně a lidsky.

Abych pro Vás mohla zajistit to nejlepší, spolupracuji s experty v oborech nezbytných k mé práci, jako jsou advokáti, finanční poradci, fotografové, kameramani a mnoho dalších lidí.

Říkáte si, že předáním to všechno končí?

Jedna etapa jistě ano, no musím říct, že s mnoha klienty jsem v kontaktu i po skončení obchodu, a to je pro mě asi to nejvíc

A protože je pro mě vzdělávání a také sledování současné ekonomické situace velmi důležité, navázala jsem v 07/2021 spolupráci s českou společností, která se zabývá prodejem a spořením do drahých kovů.

Osobně si totiž myslím, že nemovitosti a drahé kovy spolu velmi úzce souvisí.

Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, klidně volejte, pište. Velmi ráda Vám poradím.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení