3.Hrozí nám hyperinflace jako v Zimbabwe?
25. 08. 2022

3.Hrozí nám hyperinflace jako v Zimbabwe?

3.Hrozí nám hyperinflace jako v Zimbabwe?

 

V předchozích 2 článcích jste se dozvěděli, jak to bylo s hyperinflací v Zimbabwe a jakými kroky se jí snažili zastavit.

Nyní si řekneme, jak bychom se něčemu podobnému mohli bránit, když by podobná situace hrozila i u nás.

Popíšeme si to v jednotlivých krocích, co bychom mohli dělat pro snížení rizika:

 

1)Držte cizí měnu v zahraničí

V případě hyperinflace Vám vláda může nařídit převod prostředků v cizích měnách na českých účtech. Taková směna bývá v době hyperinflace pro majitele účtu velmi nevýhodná. Majitel účtu směnou může ztratit i 90% uspořené částky.

Proto je lepší mít účet v zahraničí v měně, která je nejstabilnější.

 

2)Naslouchat je důležité

V době, kdy se blíží hyperinflace se můžete dostatek informací dozvědět ze sdělovacích prostředků. Většinou se vlády tyto informace snaží tajit, aby lidi uklidnila. Můžete pozorovat změny chování.

 

3)Penzijní pojištění

Peníze na účtech typu penzijního pojištění je dobré vybrat, protože velmi ztrácí na hodnotě. Peníze je vhodné uložit do komodit s trvalejší hodnotou- cenné kovy, zboží, cizí měna,…Máte již svoji zlatou či stříbrnou cihličku?

 

4)Odstěhování se

V době blížící se hyperinflace je nejlepším řešením přestěhování do jiného státu, kde hyperinflace nenastala. Pro odchod ze země je nejlepší rozhodnout se, co nejdříve než ostatní krajiny začnou omezovat přechod svých hranic nebo přístup na pracovní trh. Máte na takovou situaci dostatek prostředků?

 

5)Vztahy a komunity

jsou v době hyperinflace velmi důležité. V rámci vztahů a komunit probíhá vzájemná pomoc, směnný obchod, spolupráce. To může probíhat prostřednictvím rodiny, přátel, spolků, komunit, sdružení. Mnoha obyvatelům Zimbabwe takové vztahy pomohli přežít.

 

6)Hotovost

V době inflace je dobré mít hotovost na nákup věcí a zboží, které drží hodnotu nebo je lze směnit za jiné věci nebo zahraniční měnu. Hotovost není vhodné dlouho držet.

 

7)Zúčtovací jednotka

Najít vzájemnou zúčtovací jednotku pro vzájemné obchodování. Může jí být hmotnost cenných kovů, hodnota měny, množství komodity.

 

8) Správa aktiv a ne příjmů

Pokud máte podnik, tak v době hyperinflace se musíte přeorientovat z orientace na zákazníka na orientaci přežití firmy. Je důležité vlastnit, co nejvíce hmotného majetku a trvanlivého zboží a mít ho jako aktiva

 

 9)Dluhy

se stávají v době hyperinflace bezcennými. Dlužníci vzhledem ke klesající hodnotě měny je dokážou jednoduše splatit, věřitelé, ale dostanou zpět peníze s nižší kupní sílou než je půjčovali. Věřitelům ve většině případů úrokové sazby nevykompenzují hyperinflaci.

 

10)Prostředek směny

jsou prostředky za které platíme zboží a služby. Většinou se jedná o národní měnu. V době hyperinflace to může být cizí měna nebo kryptoměna jako je Bitcoin nebo cenné kovy.

 

11)Úspory a investice

Snažte se uspořit peníze, a poté je investovat. Vždy byste měli mít alespoň malé úspory. Ty se dají investovat do uměleckých děl a sbírek, akcií, nemovitostí, drahých kovů, do zahraničních měn.

 

Toto bylo 11 pravidel, které Vám v době hyperinflace pomohou jí přežít.

Chcete - li se dozvědět, jak se na přicházející krizi připravit, určitě se mi ozvěte. 

Drahé kovy

Eva Slabejová
Autor: Eva Slabejová

Jmenuji se Eva Slabejová a od 2/2018 pracuji jako realitní makléřka. Mým hlavním cílem je být profesionálkou s lidským přístupem, tak abych při prodeji či koupi nemovitosti dokázala pomoci každému z Vás. Na prvním místě je spokojenost mého klienta. 

Moc dobře si uvědomuji, že při prodeji se nejedná pouze o nemovitost číslo XY, ale že se bavíme o domě, který možná ještě stále je Vašim domovem, o domě či bytě, kde jste strávili dětství nebo o chatě, kam jste jezdili za babičkou na prázdniny, na které jistě vzpomínáte do dnes.

A proto jsem tady pro Vás. Provedu Vás celým obchodem profesionálně a lidsky.

Abych pro Vás mohla zajistit to nejlepší, spolupracuji s experty v oborech nezbytných k mé práci, jako jsou advokáti, finanční poradci, fotografové, kameramani a mnoho dalších lidí.

Říkáte si, že předáním to všechno končí?

Jedna etapa jistě ano, no musím říct, že s mnoha klienty jsem v kontaktu i po skončení obchodu, a to je pro mě asi to nejvíc

A protože je pro mě vzdělávání a také sledování současné ekonomické situace velmi důležité, navázala jsem v 07/2021 spolupráci s českou společností, která se zabývá prodejem a spořením do drahých kovů.

Osobně si totiž myslím, že nemovitosti a drahé kovy spolu velmi úzce souvisí.

Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, klidně volejte, pište. Velmi ráda Vám poradím.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení