Bydlení ve vlastním? Pro stále více lidí nedosažitelný sen
30. 09. 2021

Bydlení ve vlastním? Pro stále více lidí nedosažitelný sen

Ceny nemovitostí nezadržitelně rostou v celé Evropě, tedy nikoli jen v Tuzemsku, jak by se mohlo na první pohled zdát. Doba levně odkoupených bytů z majetku družstev je již dávno pryč, takže dnes na vlastní nemovitost dosáhne stále méně a méně lidí.

 

Novým standardem se tak stává bydlení v nájmu, které dokáže vyřešit okamžité požadavky klientů na velikost i dostupnost. A čísla bohužel hovoří jasně.

 

Nedůvěra v zisk vlastního bydlení klesá

 

V roce 2020 zasáhla svět koronavirová krize a obavy lidí z jejich ekonomické situace začaly dosahovat do té doby nevídaných rozměrů. Celých 62 % lidí se domnívalo, že budou mít díky probíhající pandemii s pořizováním vlastního bydlení potíže.

 

A nevypadá to, že by se měla situace nějak dramaticky změnit. Naopak. V roce 2021 se počet lidí s obavami zvedl na 77 %. Spolu s tímto trendem lze zaznamenat i vlnu obliby nájemního bydlení. Oproti loňsku ho dnes upřednostňuje před vlastním už 10 % klientů.

 

Rozdíl mezi malými a velkými městy

 

Všeobecně také platí úměra, která nám říká, že čím větší město, tím větší nedostatek bytů pociťují jeho obyvatelé. Bydlení je tu také přirozeně dražší, a to samozřejmě v závislosti na lokalitě. A řešením už nemusí být ani odsun na periferii nebo dokonce do okolních vesnic.

 

Místo k bydlení ubývá i v lokalitách s dojezdovou vzdáleností do hodiny k městskému centru. Trendu nájmů pak značně nahrává i všeobecně pomalá výstavba bytů napříč ČR (přičemž mnoho z nich je navíc už od začátku určeno k pronájmu). Řada lidí ho však stále vnímá jen jako přechodnou záležitost do doby, než se situace na trhu uklidní nebo než se jim podaří našetřit na vlastní nemovitost.

 

Kdy se ale situace uklidní?

Jak Vy šetříte na svoji nemovitost?

Eva Slabejová
Autor: Eva Slabejová

Jmenuji se Eva Slabejová a od 2/2018 pracuji jako realitní makléřka. Mým hlavním cílem je být profesionálkou s lidským přístupem, tak abych při prodeji či koupi nemovitosti dokázala pomoci každému z Vás. Na prvním místě je spokojenost mého klienta. 

Moc dobře si uvědomuji, že při prodeji se nejedná pouze o nemovitost číslo XY, ale že se bavíme o domě, který možná ještě stále je Vašim domovem, o domě či bytě, kde jste strávili dětství nebo o chatě, kam jste jezdili za babičkou na prázdniny, na které jistě vzpomínáte do dnes.

A proto jsem tady pro Vás. Provedu Vás celým obchodem profesionálně a lidsky.

Abych pro Vás mohla zajistit to nejlepší, spolupracuji s experty v oborech nezbytných k mé práci, jako jsou advokáti, finanční poradci, fotografové, kameramani a mnoho dalších lidí.

Říkáte si, že předáním to všechno končí?

Jedna etapa jistě ano, no musím říct, že s mnoha klienty jsem v kontaktu i po skončení obchodu, a to je pro mě asi to nejvíc.

Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, klidně volejte, pište. Velmi ráda Vám poradím.