Realitní slovník - č.1 AML
16. 06. 2022

Realitní slovník - č.1 AML

AML zákon a reality: Co se za ním skrývá a proč je v oblasti realit tak důležitý?

Pokud se podnikatel pohybuje v oblasti realit, musí se kromě svého podnikání zaměřit i na veškerá pravidla, která bude muset dodržovat. Jedině tak se totiž může vyhnout případným nepříjemnostem, které mohou mít i opravdu vážné následky. Často opomíjený je také takzvaný AML zákon, který je však v České republice přísně kontrolován. O co se přesně jedná a proč je zrovna tento zákon tak důležitý?  

AML se vztahuje na každého, kdo obchoduje s realitami

Pokud jsou předmětem podnikání reality, musí se podnikatelé mrknout na zoubek také právním úpravám, podle kterých se musí chtě nechtě řídit. V opačném případě se totiž mohou dočkat i popotahování ze strany některých úřadů, které požadují od podnikatelských subjektů dodržování určitých povinností.  

Velká část z nich se vztahuje k takzvanému AML (Anti-Money-Laundering) zákonu, který stanovuje konkrétně zákon 253/2008 Sb. V něm jsou uvedeny povinnosti, díky kterým mohou podnikatelské subjekty působící hned v několika oblastech přispět k předcházení praní špinavých peněz. Jeho plnění je přitom přísně kontrolováno a není jej možné plnit v žádném případě zpětně.

Plnění povinností v rámci AML zákona se vztahuje na:

 • přímé obchodníky s nemovitostmi,
 • zprostředkovatele obchodů s nemovitostmi,
 • osoby zapojené v dražbách nemovitostí.

 

AML Povinnosti

K povinnostem makléře vznikajícím při obchodu s nemovitostmi, jeho zprostředkování patří:

 • identifikovat všechny smluvní strany (kupující, prodávající, či další osoby, které prodávajícího či kupujícího zastupují
 • zkontrolovat všechny smluvní strany (zjistit příp. ověřit původ hotovosti nebo majetku a účel obchodu)
 • ověřovat, zda se smluvní strany nachází v tzv. sankčních seznamech
 • zjišťovat, zda je účastníkem obchodu tzv. politicky exponovaná osoba
 • zákaz uskutečnit obchod s nemovitostí v zákonem stanovených případech
 • nepřetržitě vyhodnocovat, jestli obchod nebo jednání kterékoliv ze smluvních stran nevykazuje podezřelé rysy obchodu a kvůli tomuto shromažďovat a uchovávat veškeré podstatné informace
 • oznámit podezřelý obchod
 • o všem zde uvedeném zajišťovat záznamy a uchovávat je v zákonem požadovaném rozsahu po stanovenou dobu a jiné.

Za neplnění povinností čeká podnikatele tučná pokuta

Povinností vyplývajících z AML zákona je hned několik a z většiny se týkají kontroly prodávajícího a také kupujícího. Na bedrech prodávajícího je zpravidla podrobná identifikace smluvních stran, ověření, zda se jedna ze stran nenachází na sankčním seznamu, či podání oznámení v případě, že se mu obchod zdá podezřelý. Pokud tak však neučiní a bude jednat proti zákonu, čeká ho tučná pokuta, a to až ve výši 50 milionů Kč – opravdu závažné případy mohou vést i k odsouzení a vězení.

Eva Slabejová
Autor: Eva Slabejová

Jmenuji se Eva Slabejová a od 2/2018 pracuji jako realitní makléřka. Mým hlavním cílem je být profesionálkou s lidským přístupem, tak abych při prodeji či koupi nemovitosti dokázala pomoci každému z Vás. Na prvním místě je spokojenost mého klienta. 

Moc dobře si uvědomuji, že při prodeji se nejedná pouze o nemovitost číslo XY, ale že se bavíme o domě, který možná ještě stále je Vašim domovem, o domě či bytě, kde jste strávili dětství nebo o chatě, kam jste jezdili za babičkou na prázdniny, na které jistě vzpomínáte do dnes.

A proto jsem tady pro Vás. Provedu Vás celým obchodem profesionálně a lidsky.

Abych pro Vás mohla zajistit to nejlepší, spolupracuji s experty v oborech nezbytných k mé práci, jako jsou advokáti, finanční poradci, fotografové, kameramani a mnoho dalších lidí.

Říkáte si, že předáním to všechno končí?

Jedna etapa jistě ano, no musím říct, že s mnoha klienty jsem v kontaktu i po skončení obchodu, a to je pro mě asi to nejvíc

A protože je pro mě vzdělávání a také sledování současné ekonomické situace velmi důležité, navázala jsem v 07/2021 spolupráci s českou společností, která se zabývá prodejem a spořením do drahých kovů.

Osobně si totiž myslím, že nemovitosti a drahé kovy spolu velmi úzce souvisí.

Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, klidně volejte, pište. Velmi ráda Vám poradím.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení